Ubezpieczenie psa

Ubezpieczenie psa — jak to zrobić?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co by było, gdyby Twój pies pogryzł przechodnia podczas spaceru? Albo z drugiej strony, co byś zrobił, gdyby nagle wpadł pod samochód ze skutkiem śmiertelnym? Czy myślałeś kiedyś o tym, żeby go ubezpieczyć? Wiesz, że polisa mieszkaniowa często daje taką możliwość? Sprawdź, kiedy warto i jak możesz wykupić ubezpieczenie psa.

Jak można ubezpieczyć psa?

Istnieją różne sposoby na ubezpieczenie psa. Jedną z opcji jest wykupienie specjalnego ubezpieczenia dla zwierząt. Czyli polisy niezależnej od innych. Drugim z kolei, popularniejszym sposobem jest ubezpieczenia psa poprzez dodatkowy wariant rozszerzający zakres ochrony polisy mieszkaniowej. Jedna i druga opcja ma swoje zalety. Co więcej, psa możesz często ubezpieczyć także w ramach polisy turystycznej albo ubezpieczeń Assistance. Zanim jednak opowiemy o każdej z tych możliwości, przeanalizujmy ryzyka, od jakich można ubezpieczyć naszego pupila.

Możliwe sposoby ubezpieczenia psa:

  • jako odrębna polisa dla zwierząt domowych,
  • przy polisie mieszkaniowej (ubezpieczeniu domu/nieruchomości),
  • przy ubezpieczeniu turystycznym,
  • przy ubezpieczeniu Assistance.

Od czego można ubezpieczyć psa?

Ubezpieczenie psa może być przydatne w różnych sytuacjach. Warto jednak wiedzieć, że nie każda polisa obejmuje ten sam zakres ochrony. Typowe ubezpieczenia dla zwierząt domowych obejmują zwykle odpowiedzialność cywilną właściciela, co oznacza wypłatę odszkodowania osobom pokrzywdzonym przez psa. Jednak różne warianty ochrony mogą obejmować różne zdarzenia. Omówimy te najpopularniejsze.

Pogryzienie przez psa

Być może Twój pies nie jest agresywny, ale nigdy nie wiesz, jak zareaguje na przechodnia podczas spaceru. Zresztą, wcale nie musi nikogo gryźć — być może wbije swoje kły w oponę czyjegoś roweru albo uszkodzi inne mienie. Wspomniane już OC dla psa może pokryć takie szkody. Takie ubezpieczenie towarzyszy często polisie mieszkaniowej lub może być wykupione jako jeden z elementów rozszerzających zakres jej ochrony.

Śmierć psa

Na parkingu, przy wjeździe, podczas przechodzenia przez ulicę, Twój pies może wpaść pod samochód. Może też doznać innego nieszczęśliwego wypadku, który zakończy się jego śmiercią. Na przykład w wyniku zdarzenia losowego, jakie spotkało Twoje mieszkanie. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wypłatę odszkodowania za śmierć psa, inne zwracają koszty kremacji czy pochówku.

NNW dla psa

Na przykład podczas spaceru, Twój pies może zostać pogryziony przez innego psa, albo wpaść do studzienki kanalizacyjnej i złamać nogę. Niektóre polisy mieszkaniowe mają możliwość rozszerzenia ochrony o NNW psa. Takie ubezpieczenie pozwala pokryć koszty leczenia, czy rehabilitacji Twojego czworonoga.

Koszty leczenia

Standardowa polisa mieszkaniowa raczej nie pokrywa kosztów leczenia weterynaryjnego. Jednak niektóre towarzystwa oferują taką ochronę, jako dedykowane ubezpieczenie, dzięki któremu w przypadku choroby psa możesz liczyć na zwrot środków poniesionych na konsultacje, badania, czy rehabilitację.

Koszty leczenia i opieka na wakacjach

Na rynku możesz znaleźć także ubezpieczenia dla zwierząt domowych w czasie podróży. Kupując dla siebie ubezpieczenie turystyczne, warto sprawdzić taką opcję, jeśli zabierasz ze sobą psa. Dzięki niemu będziesz mógł liczyć na zwrot kosztów za opiekę nad psem, kiedy sam ulegniesz wypadkowi i znajdziesz się w szpitalu, albo jego transport powrotny do domu. Niektóre polisy obejmują także koszty leczenia weterynaryjnego za granicą.

Czy każdego psa można ubezpieczyć?

Nie każdego psa można ubezpieczyć. Niektóre rasy psów są wyłączone z odpowiedzialności przez niektóre ubezpieczyciele. Na przykład, jeśli masz pitbulla, który na spacerze pogryzie przechodnia, a poszkodowany będzie domagał się rekompensaty, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty środków właśnie z powodu jego rasy, która uchodzi za agresywną. Nie jest to zero-jedynkowe.

Niektórzy ubezpieczyciele mogą decydować się na objęcie ochroną także tych powszechnie uznawanych za agresywne ras, ale wówczas cena takiego ubezpieczenia jest wysoka. Z drugiej strony, musisz się liczyć z tym, że suma ubezpieczenia również uzależniona jest od rasy.

Suma ubezpieczenia dla psa

Na rynku dostępne są oferty ubezpieczenia zwierząt domowych, które pozwalają na indywidualne ustalenie sumy ubezpieczenia, ale zwykle nie przekracza ona 50 000 zł. Chyba że, chodzi o odpowiedzialność cywilną właściciela psa. Wówczas, gdy Twój pies wyrządzi komuś krzywdę lub szkodę, poszkodowany może liczyć nawet na 200 000 zł odszkodowania, a przynajmniej tak jest w chwili pisania tego artykułu.

Czy zwykłe ubezpieczenie domu obejmuje psa?

Zazwyczaj pies, podobnie jak inne zwierzęta domowe, jest traktowany jako część wyposażenia domu/ruchomości domowych w polisie mieszkaniowej. Oznacza to, że możesz liczyć na odszkodowanie za szkody na zdrowiu lub śmierć psa w wyniku takich zdarzeń jak zalanie, pożar czy wybuch​, ale nie innych. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu wsparcia finansowego, które pokryje koszty leczenia psa w wyniku choroby lub w wyniku nieszczęśliwego wypadku, warto poszukać dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej.

Jak ubezpieczyć psa z polisy mieszkaniowej?

Jeśli standardowa polisa mieszkaniowa nie obejmuje ubezpieczenia psa, zazwyczaj istnieje opcja rozszerzenia ochrony. Można skontaktować się z ubezpieczycielem i zapytać o możliwość dodania psa do polisy. W takim przypadku warto precyzyjnie określić, jakie ryzyka i zdarzenia mają być objęte ochroną oraz sprawdzić, czy istnieją jakiekolwiek dodatkowe opłaty lub warunki.

Pamiętaj, że każde towarzystwo ubezpieczeń, określa szczegółowo wszystkie wyłączenia i odpowiedzialności, jakie przejmuje w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), czyli obszernym dokumencie dołączonym do umowy polisy.

Ile kosztuje ubezpieczenie psa w domu lub mieszkaniu?

Koszt ubezpieczenia psa w domu lub mieszkaniu zależy od wielu czynników, takich jak wiek psa, rasa, stan zdrowia oraz zakres ochrony. Ceny polis mogą się różnić w zależności od ubezpieczyciela i oferowanych warunków. Przed wyborem ubezpieczenia warto porównać oferty różnych firm i dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, aby znaleźć najlepszą opcję, dostosowaną do swoich potrzeb i możliwości finansowych.

Musimy zwrócić uwagę, że przeglądając oferty dostępne na rynku w chwili pisania tego artykułu, ubezpieczenie psa przy polisie mieszkaniowej jest zwykle tanie i sięga 100-300 zł rocznie. Inaczej jest wtedy, kiedy chcesz ubezpieczać psa w ramach dedykowanego ubezpieczenia dla zwierząt domowych. Wówczas cena ubezpieczenia może wynieść znacznie więcej.

Gdzie najlepiej ubezpieczyć psa?

Na rynku istnieje wiele firm oferujących ubezpieczenia dla psów. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z opiniami innych opiekunów zwierząt oraz porównać oferty różnych ubezpieczycieli. Warto również zwrócić uwagę na zakres ochrony, ceny polis oraz warunki umowy. W przypadku wątpliwości dobrze jest skonsultować się z przedstawicielem konkretnego towarzystwa, który pomoże w wyborze odpowiedniej polisy dla naszego czworonoga.

Ubezpieczenie psa — podsumowanie

Dla właścicieli psów ten zwierzak to członek rodziny. W przeciwieństwie do ludzi trudno mu jednak zadbać samemu o siebie. Dlatego jako właściciel musisz przewidywać różne sytuacje i ryzyka. Pamiętaj, że mimo wszystko pies to zwierzę. Nigdy nie wiesz, jak zareaguje na inne osoby, zwierzęta lub przedmioty. Nigdy nie wiesz też, jakie wypadki mogą go spotkać np. gdy wyrwie się ze smyczy.

W ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC właściciela psa) możesz liczyć na wypłatę świadczenia poszkodowanym przez niego osobom. Z kolei, jeśli zależy Ci na pokryciu kosztów leczenia, transportu, opieki, czy odszkodowaniu za jego śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku lub choroby, warto pomyśleć o dodatkowych polisach