Ubezpieczenie OC pojazdu

Ubezpieczenie OC pojazdu – jakie czynniki mają wpływ na jego koszt

Ubezpieczenie OC pojazdu jest wymogiem prawnym dla każdego właściciela pojazdu samochodowego i niezwykle ważnym ubezpieczeniem, które chroni właścicieli samochodów przed finansowymi konsekwencjami wynikającymi z wypadków drogowych. Jednak choć suma gwarantowana tej polisy jest taka sama we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych, to jej cena może się znacznie różnić. Jakie czynniki wpływają na wysokość składki? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i wiele innych pytań.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Cena ubezpieczenia OC bywa niezwykle różnorodna i może sięgać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Wszystko zależy od szerokiego spektrum czynników, które są brane pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Nie ma jednej konkretnej ceny dla ubezpieczenia OC, ponieważ każdy przypadek jest oceniany indywidualnie przez ubezpieczyciela. Cena ubezpieczenia OC może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wiek kierowcy, doświadczenie za kierownicą, marka i model pojazdu, miejsce zamieszkania, historia szkód, a nawet miejsca, w którym kierowca zazwyczaj parkuje swój pojazd.

Co wpływa na koszt ubezpieczenia OC pojazdu?

Koszt ubezpieczenia OC samochodu jest skomplikowaną kwestią, która zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to:

  • wiek i doświadczenie kierowcy,
  • historia szkód,
  • rodzaj, model i wiek pojazdu,
  • miejsce zamieszkania kierowcy.

Wiek i doświadczenie kierowcy

Młodzi kierowcy i ci bez dużego doświadczenia za kierownicą mogą otrzymać wyższe stawki ubezpieczenia OC. Ubezpieczyciele uważają, że młodzi kierowcy są bardziej podatni na ryzyko wypadków, co zresztą poparte jest policyjnymi statystykami i różnymi badaniami. To działa także w drugą stronę. Jeśli kierowca ma prawo jazdy od dłuższego czasu, a do tego nie przyczynił się żadnemu wypadkowi, może liczyć na zniżki.

Historia ubezpieczenia

Cena OC uzależniana jest także historii jazdy kierowcy, który chce kupić ubezpieczenia auta. Jeśli kierowca ma bogatą historię szkód i był sprawcą różnych kolizji i wypadków drogowych, to ubezpieczyciele mogą uwzględnić wyższe składki polisy OC. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę ryzyko spowodowania kolejnej szkody przez takiego kierowcę.

Miejsce zamieszkania

Miejsce, w którym mieszkasz, również może mieć wpływ na koszt ubezpieczenia OC. Jeśli żyjesz w obszarze o dużej liczbie wypadków drogowych lub dużym ryzyku kradzieży samochodów, składka z całą pewnością będzie wyższa. Ubezpieczyciele na podstawie statystyk wypadków, natężenia ruchu, czy liczby zarejestrowanych w danej lokalizacji aut, oceniają ryzyko powstawania szkód i na podstawie tej oceny wyceniają składkę OC.

Stan cywilny kierowcy

Dla niektórych może być zaskoczeniem fakt, że także stan cywilny wpływa na wysokość polisy OC pojazdu. Ubezpieczyciele biorą bowiem pod uwagę fakt, że kierowcy posiadający rodzinę, należą do bardziej ostrożnych i cechuje ich spokojna jazda. Z tego powodu oferują im niższą cenę niż kierowcom pozostającym jako single.

Marka i model pojazdu

Także parametry samochodu mają znaczny wpływ na koszt polisy OC. Pod uwagę brana jest nie tylko marka, model czy wiek samochodu, ale przede wszystkim pojemność jego silnika. Wiąże się to z tym, że samochody o dużej mocy mogą spowodować większe szkody.

Co jeszcze jest brane pod uwagę przy ubezpieczeniu samochodu?

Oprócz wspomnianych już czynników, na cenę polisy może mieć wpływ także sytuacja na rynku ubezpieczeń. Towarzystwa Ubezpieczeniowe kalkulują bowiem ryzyko konieczności wypłaty odszkodowań i likwidacji szkód. Analizują rynkowe koszty naprawy pojazdów, budynków, innych przedmiotów, które mogą zostać uszkodzone przez ubezpieczony pojazd. Analizują ewentualne koszty leczenia osób pokrzywdzonych. Analizują wreszcie aktualne koszty życia i prowadzenia swojej działalności. Na ich podstawie podejmują decyzje o tym, jak wysokie muszą być ceny polis, które oferują.

Czy punkty karne wpływają na wysokość OC?

17 czerwca 2022 roku weszły w życie przepisy, które uzależniają cenę ubezpieczenia OC od liczby uzyskanych punktów karnych. Nie znaczy to, że wcześniej nie były traktowane one przez niektóre towarzystwa, jako istotny czynnik wpływający na koszty obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu. Teraz jednak, kierowcy, dzięki rozporządzeniu MSWiA, wszystkie towarzystwa muszą brać ten czynnik pod uwagę.

Dokonując kalkulacji, ubezpieczyciele biorą pod uwagę ilość punktów karnych, posiadanych przez kierowcę. Im większa ich liczba, tym większe ryzyko spowodowania kolizji lub wypadku. Za tym idzie wyższa składka OC.

Jak obniżyć cenę ubezpieczenia OC samochodu?

Na pewne rzeczy nie masz wpływu. To, co się stało, jest już za Tobą. Jeśli więc masz na swoim koncie jakieś szkody i wypadki drogowe, musisz liczyć się z wyższą ceną przy zakupie ubezpieczenia. Jednak istnieje kilka prostych sposobów, którymi możesz obniżyć jego cenę i to niezależnie od tego, czy jesteś kierowcą z bezszkodową, czy szkodową historią jazdy.

Obniż ceny OC i AC kupując w pakiecie

Po pierwsze, dobrym pomysłem jest zakup polisy OC i AC w pakiecie. Niemal każde towarzystwo oferuje zniżki za zakup większej ilości jego produktów. Warto zatem rozważyć także inne dodatkowe ubezpieczenia jak NNW czy Assistance.

Opłać składkę w całości

Obniżyć cenę możesz także, opłacając składkę w całości. Choć ubezpieczenie możesz kupić na raty, opłacając polisę z góry możesz zaoszczędzić nawet kilkanaście procent.

Oblicz składkę OC na kalkulatorze online

Ostatnim sposobem, chociaż już nie bezpośrednim, jest wybór najtańszej oferty. W Polsce możesz łatwo znaleźć ofertę nawet kilkadziesiąt różnych towarzystw, którzy oferują ubezpieczenia komunikacyjne. Warto porównać cenę u przynajmniej kilku z nich. Dobrym pomysłem jest korzystanie z kalkulatorów internetowych, które pozwalają Ci szybko wyliczyć składkę w wielu towarzystwach i wybrać ubezpieczenie najkorzystniejsze cenowo.

Ubezpieczenie OC – cena – jak znaleźć najtańszą

Znalezienie najtańszego ubezpieczenia OC to nie lada wyzwanie. Na rynku jest wiele towarzystw ubezpieczeniowych, a każde z nich oferuje różne pakiety ubezpieczeń. Zanim zdecydujesz się na zakup OC, czy jakiegokolwiek inne ubezpieczenia, warto porównać oferty co najmniej kilku z nich. Z drugiej strony musisz pamiętać, że tanie ubezpieczenie nie zawsze jest najlepsze. Ważne jest, aby dokładnie przeczytać warunki ubezpieczenia i upewnić się, że oferuje ono wystarczającą ochronę.