Zakup auta, a ubezpieczenie samochodu — o czym pamiętać?

Kupno samochodu to nie tylko formalności związane z umową kupna-sprzedaży i rejestracją pojazdu. To także kwestia ubezpieczenia, które jest niezbędne do poruszania się po drogach publicznych. Jak zatem jest z ubezpieczeniem po kupnie samochodu? Czy można jeździć na OC poprzedniego właściciela? Jakie ubezpieczenia samochodu warto wykupić, oprócz OC? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci bezstresowo przejść przez proces zakupu auta.

Jak jest z ubezpieczeniem po kupnie samochodu?

Kiedy kupujesz samochód, istniejące ubezpieczenie OC automatycznie przechodzi na nowego właściciela. Taka procedura wynika z faktu, że polisa OC jest przypisana do konkretnego pojazdu, a nie do osoby. Innymi słowy, jeżeli poprzedni właściciel auta opłacił składkę na kolejny rok, nowy właściciel może z niej korzystać. Jednak kluczowe jest tu stwierdzenie, czy ubezpieczenie faktycznie jest opłacone i obowiązuje w dniu zakupu.

Jak sprawdzić, czy ubezpieczenie OC jest ważne?

Upewnij się, że obowiązkowa polisa OC jest ważna w dniu zakupu auta. Możesz to zrobić, wprowadzając numer rejestracyjny pojazdu albo numer VIN na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Pamiętaj, że to na Tobie — nowym właścicielu pojazdu, ciąży obowiązek ubezpieczenia samochodu. Wystarczy dzień przerwy w ciągłości polisy OC, aby otrzymać karę za jej brak.

Jak długo można jeździć na ubezpieczeniu poprzedniego właściciela?

Na ubezpieczeniu samochodu wykupionym przez poprzedniego właściciela, możesz jeździć, aż do końca okresu obowiązywania ważności tej polisy. Jednak musisz mieć na uwadze fakt, że polisa ta mogła być opłacana w ratach, co oznacza, że jeśli była opłacona jedynie na 6 miesięcy, to za kolejne 6 miesięcy składkę będziesz musiał/a zapłacić z własnej kieszeni. (Polisa OC zawsze wykupywana jest na 12 miesięcy).

Czy musisz powiadomić ubezpieczyciela, że kupiłeś samochód z wykupioną u niego polisą?

To na poprzednim właścicielu spoczywa obowiązek poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego o zbyciu pojazdu. Ma on na to 14 dni od daty sprzedaży auta, ale jak dobrze wiesz, każdemu zdarzy się zapomnieć.

Dla bezpieczeństwa warto poinformować ubezpieczyciela, że nabyłeś pojazd z zakupioną u niego polisą. Dzięki temu unikniesz ewentualnych problemów związanych z formalnościami, a być może otrzymasz także korzystną ofertę na przedłużenie ochrony ubezpieczeniowej. Masz też prawo do wypowiedzenia obecnej polisy.

Czy możesz zmienić ubezpieczyciela w chwili zakupu auta?

Jako nowy właściciel samochodu możesz kontynuować ubezpieczenie na dotychczasowych warunkach lub wypowiedzieć obecną polisę. To rozwiązanie warto zastosować, jeśli znalazłeś korzystniejszą ofertę ubezpieczenia. Warto zwrócić na to uwagę, zwłaszcza jeżeli kupujesz auto od młodego kierowcy, a sam masz długi staż bezszkodowej jazdy, co zawsze wpływa korzystnie na cenę polisy.

A co, w przypadku, gdy auto nie ma ubezpieczenia? Czy najpierw je zarejestrować, czy udać się do towarzystwa ubezpieczeniowego?

Co najpierw — rejestracja, czy ubezpieczenie samochodu?

Rejestracja pojazdu i uregulowanie kwestii ubezpieczenia idą ze sobą w parze. Aby zarejestrować pojazd, musisz posiadać ważne ubezpieczenie OC, dlatego zawsze najpierw opłaca się polisę, a potem przystępuje się do rejestracji. Pamiętaj, że jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne to OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, chroniące Cię przed konsekwencjami finansowymi w razie wypadku lub kolizji, którą spowodujesz. Jednak nie jest to jedyne ubezpieczenie samochodu, jakie warto mieć.

Jakie ubezpieczenia samochodu warto wykupić, oprócz OC?

Ubezpieczenie OC, choć obowiązkowe, pokrywa tylko szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu drogowego. Nie zabezpiecza jednak Twojego auta i Ciebie przed różnymi nieprzewidzianymi sytuacjami. Dlatego warto rozważyć wykupienie dodatkowych ubezpieczeń. Poniżej wymieniliśmy kilka z nich.

Autocasco

AC (autocasco) – to ubezpieczenie, które pokrywa koszty naprawy Twojego auta po kolizji czy aktach wandalizmu. Na przykład, jeżeli doznasz szkód w wyniku uderzenia w drzewo lub jeżeli ktoś zniszczy lakier na Twoim samochodzie, to koszty naprawy pokryje ubezpieczenie AC.

NNW

NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków) – to ubezpieczenie, które pozwala Ci otrzymać odszkodowanie w wyniku doznania uszczerbku na zdrowiu w wypadku samochodowym. Przykładowo, jeżeli w wyniku wypadku doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu, takiego jak utrata wzroku, ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie.

To ubezpieczenie to także ochrona dla bliskich kierowcy, gdyż ubezpieczyciel może wypłacić im określoną kwotę w przypadku jego śmierci. Mówimy o tym, w trzeciej osobie, ponieważ to ubezpieczenie przypisane jest do samochodu i chroni wszystkich, którzy się nim poruszają. To możesz zatem być Ty, ale także Twój brat, siostra, kuzyn, czy ktokolwiek inny, komu powierzysz samochód.

Assistance

Assistance — to ubezpieczenie, które pokrywa koszty związane z awarią samochodu, takie jak holowanie, naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia, czy transport do najbliższego warsztatu.

Mniej popularne ubezpieczenia dla Twojego samochodu

Jeśli ktoś kupuje ubezpieczenie auta AC, zwykle nie rozważa już tych opcji, ale część osób, które nie mogą lub nie chcą skorzystać z Autocasco, mogą zabezpieczyć swoje auto na wypadek stłuczenia lub pęknięcia szyb, kradzieży, pożaru, albo pęknięcia opon. Oferują im to mini ubezpieczenia, o których krótko poniżej.

Ubezpieczenie od pożaru i kradzieży

Czasem razem, a czasem osobno — polisa chroniąca samochód od pożaru lub kradzieży to opcja, jaką oferują niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe. Warto o niej pomyśleć, zwłaszcza jeśli pozostawiamy samochód na dworze, pod drzewami, na niestrzeżonych parkingach.

Ubezpieczenie szyb

Ile razy zdarzyło Ci się, że jadąc trasą, pojazd przed Tobą najechał na kamień, który powędrował w Twoją szybę? Mając takie ubezpieczenie, w przypadku pęknięcia lub stłuczenia, otrzymasz środki na pokrycie kosztów naprawy lub wymiany szyby w Twoim samochodzie.

Ubezpieczenie opon

Dziury na drodze, szkło, metalowe opiłki, a może akt wandalizmu? Wszystko to może być przyczyną przebicia i przedziurawienia opony. W przypadku szkód tego typu możesz liczyć na odszkodowanie i pokrycie kosztów zakupu nowych opon, jeśli posiadasz polisę ochronną.

Co w sytuacji, gdy zakupiony samochód oprócz OC miał AC i ubezpieczenia dodatkowe?

To dobre pytanie — czy ubezpieczenia dodatkowe, które wykupił poprzedni właściciel, przechodzą na nabywcę pojazdu? Otóż nie. Tylko polisa OC, która należy do ubezpieczeń obowiązkowych, pozostaje ważna (o ile jest opłacona). Pozostałe ubezpieczenia, takie jak AC, NNW, Assistance itd. są ubezpieczeniami dobrowolnymi, oznacza to, że ubezpieczenia te wygasają w dniu zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Jeżeli chcesz z nich dalej korzystać, musisz zawrzeć nową umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Zakup ubezpieczenia samochodu dla nowego auta

Dużo mówimy o zakupie auta używanego, ale co z ubezpieczeniem przy zakupie pojazdu prosto z salonu? To proste — nie wyjedziesz nim na drogę, dopóki nie dopełnisz formalności. Bardzo często w salonach dealerskich możesz spotkać punkty ubezpieczeniowe, w których doświadczeni agenci doradzą Ci zakup najbardziej korzystnego dla Ciebie pakietu ubezpieczeń.

Chociaż tylko ubezpieczenie samochodu OC jest obowiązkowe, w przypadku nowego auta warto od razu zdecydować się na dodatkową ochronę, jak chociażby Autocasco. Dopiero po zakupie pakietu ubezpieczeń, możesz udać się z kompletem dokumentów do właściwego urzędy, aby zarejestrować nowy samochód.

Jak kupić ubezpieczenie OC tanio?

Nie jesteś zdany na pierwszą lepszą ofertę. Może Cię to zaskoczyć, ale chociaż każdy ubezpieczyciel oferuje ten sam zakres ochrony ubezpieczenia OC komunikacyjnego (jest to regulowane przez UFG), to różnice w cenie polisy mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę m.in. wiek kierowcy, wiek, rodzaj i model samochodu, a także wiele innych czynników podczas wyceny składki za ubezpieczenie. Dobrze jest porównać ofertę u co najmniej kilku z nich, aby wybrać tę najtańszą. Sprawdź, jak to wygląda w TUiR Partner S.A.: ubezpieczenie OC pojazdu.

Ubezpieczenia samochodu — podsumowanie

Podsumowując, przy zakupie samochodu ważne jest dokładne zrozumienie kwestii związanych z ubezpieczeniem. Warto wiedzieć, że można jeździć na ubezpieczeniu poprzedniego właściciela do momentu jego wygaśnięcia, jednak konieczne jest przerejestrowanie pojazdu na nowego właściciela. Ponadto warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenia, takie jak AC czy Assistance, aby zapewnić sobie większe bezpieczeństwo na drodze.